"Should I give up or should I just keep chasing pavements, Even if it leads nowhere or would it be a waste, Even if I knew my place should I leave it there, Should I give up or should I just keep chasing pavements, Even if it leads nowhere..."

She got up pretty late and had a big breakfast. She made herself fresh orange juice and dark roasted coffee. She decided to go cycling in a nearby park, but had to come back after half an hour because it started to rain, as it happened pretty often here. The rest of the day was a bit plain, but later in the evening she was invited to the neighbour's birthday garden party. It took her a while to find courage to go there, but she managed. She wouldn't think that trying to socialize can be pretty difficult..
Vstala docela pozdě. Udělala si čerstvý pomerančový džus a praženou kávu. Rozhodla se projet na kole v blízkém parku, ale musela se za půl hodiny vrátit, protože začalo pršet, to se tady stávalo často. Zbytek dne byl trochu nudný, ale večer byla pozvána na garden narozeninovou párty u sousedů. Chvíli ji trvalo, než sebrala odvahu tam jít, ale nakonec to zvládla. Bývala by si nemyslela, že snažit se být společenská, může být docela těžké...

12 comments:

 1. juj supr! ách závidím ti .)

  ReplyDelete
 2. pomarančový džús by som potrebovala :) a držím palce, nech sa tam máš čo najlepšie :)

  ReplyDelete
 3. Anonymous14.8.11

  krásné

  ReplyDelete
 4. jsi jedina blogerka ma mila u ktere mi nevadi kdyz foti jidlo :)

  ReplyDelete
 5. I love all those snippets you catch! and your choices. looking fwd for more!!

  ReplyDelete
 6. Úžasný je ten dům! A pěkně strávený den ;)

  ReplyDelete
 7. skvelé fotky :)

  ReplyDelete
 8. nádherné fotky

  ReplyDelete
 9. Nádherné fotky :-)

  http://shaki-days.blogspot.com/

  ReplyDelete
 10. hej, to vsetko chcem :)

  ReplyDelete