“I gave you attention when nobody else was payin'; I gave you the shirt off my back what you sayin'; To keep you warm; I showed you the game everybody else was playin', that's for sure; And I was on my knees when nobody else was prayin', oh lord; Where are you now that I need ya?...”

Summer. The word was like some kind of magic formula for fun and great expectations when she was a child. The older she got, the more nostalgic it became while she was starring outside the office windows trapped in this adult world of duties. She kind of started to feel despair that this summer was almost over and she still did not manage to do so many things, but then she started to recap. She realized that after they came back from Cuba, weeks became a blurred swoosh of events; festival food truck in Utrecht with friends visiting from the Czech Republic, trip to Rotterdam to see exhibition of Krištof Kintera, cycling trip to castle DeHaar and eating fresh cherries with her Czech girls living in the Netherlands, Concert at Sea in Zeeland and snacking on oysters and drinking lots of wine with her besties; Tour de France in Utrecht and the most amazing atmosphere in the town, trip to Antwerp and exhibition of Dries van Noten along with exploring many hotspots of this uber-stylish town, mother and daughter weekend, Parade in Utrecht, trip to the Czech Republic and being united with her beloved cottage as well, visit of her dear friend Eva and dancing in the storm in the middle of the night after an awesome party, and lots and lots of sailing trips to Amsterdam including the phenomenal event Sail Amsterdam where huge sailing boats from all over world conquer the Ij, and one last music festival where she was reminded of her early youth in form of bands such as Vengaboys or Snap. He was part of all of this amazing moments and she was still over the moon in love with him. Life was a hell of a ride they rode together...

Léto. Když byla malá, to slovo pro ni představovalo kouzelné zaříkávadlo pro zábavu a velká očekávání. Jako starší se k ní dostavoval spíš pocit nostalgie, především při koukání z okna kanceláře, ve které byla uvězněná povinnostmi dospělého světa. Téměř si začala zoufat, že léto už končí a ona pořád tolik věcí nestihla, ale pak si opravdu shrnula zážitky letošního léta. Uvědomila si, že co se vrátili z dovolené na Kubě, týdny se slily v jednen rozmazaný svist událostí: festival food truck v Utrechtu s přáteli z Čech, výlet do Rotterdamu a návštěva výstavy Křištofa Kintery, jízda na kole ke hradu de Haar a pojídaní čerstvých třešní s kamarádkami Češkami žijícími v Holandsku, festival Concert at Sea s jejíma holkama na pláži v Zeelandu a svačení ústřic zalévaných dobrým vínem, spousty dobrého vína, Tour de France v Utrechtu a nejúžasnější atmosféra pyšnícího se města, další výlet do belgických Antverp a výstava módního návrháře Driese van Notena zárověň s prozkoumáváním trendy míst a restaurací tohoto stylového města, víkend mámy a dcery, pout' v Utrechtu, výlet do Česka a znovu shledání s její milovanou chatou, návštěva drahé přítelkyně Evy a tanec v bouři po pořádně oslavené noci, nevyčíslitelné množství výletů na jejich lodi do Amsterdamu, včetně fenomenální události Sail, kdy se do Amsterdamu sjely obrovské plachetnice z celého světa, a na závěr ještě jeden hudební festival se vzpomínkou na její hodně brzké mládí v podobě skupin Vengaboys či Snap. On byl součástí všech těchto úžasných momentů a ona do něj byla pořád bezhlavě zamilovaná. Život byl jedna velká společná jízda,..

3 comments:

  1. A já držím palce, ať tahle jízda nikdy nekončí! Nádherné shrnutí nádhrných zážitků! Jsem ráda, že i já mám ty své a díky nim bude každé léto (a nejen to) to nejlepší ze všech! :o)

    ReplyDelete